Соціальне підприємництво в діяльності громадських організацій
Тетяна Гайда за рекомендації нашої спілки пройшла навчання та отримала диплом за програмою “Соціальне підприємництво в діяльності громадських організацій”, організоване Волинський Інститут Права.за підтримки програми розвитку ООН в Україні та міністерства закордонних справ Данії .
Соціальне підприємництво — підприємницька діяльність спрямована на інновативну, суттєву та позитивну зміну у суспільстві. В той час коли бізнесмени концентровані на створенні фінансового прибутку, соціальні підприємці займаються збільшенням соціального капіталу. Вони задіяні у таких галузях, як освіта, охорона довкулля, боротьба з бідністю та права людини та мають ознаки такої діяльності:
- соціальні дії — цільова спрямованість на вирішення/пом’якшення існуючих соціальних проблем, стійкі позитивні вимірні соціальні результати;
- інноваційність — втілення у життя нових унікальних підходів, що дозволяють збільшити/якісно покращити соціальну дію;
- самоокуповування і фінансова стійкість — здатність соціального підприємства вирішувати соціальні проблеми до тих пір, поки це необхідно, та за рахунок доходів, що отримуються від власної діяльності;
- масштабність і тиражність — збільшення масштабу діяльності соціального підприємства (на національному і міжнародному рівні) і поширення досвіду (моделі) з метою збільшення соціальної дії;
- підхід — здатність соціального підприємця бачити недоліки ринку, знаходити можливості, акумулювати ресурси, розробляти нові рішення, що будуть мати довгостроковий позитивний вплив на суспільство в цілому.
Соціально-орієнтовані підприємства:
- Сприяють розвитку економіки і суспільства, пропонуючи можливості для створення робочих місць і нових форм підприємництва та зайнятості.
- Допомагають подолати соціальну ізольованість (завдяки їх діяльності можливе працевлаштування людей з обмеженими фізичними і психічними можливостями; тих, хто був безробітним тривалий час; представників груп ризику).
- Активізують участь і добровільну роботу громадян, зміцнюючи, таким чином, єдність громади.
- Сприяють розвитку широкого спектру соціальних послуг, необхідних суспільству, але якими не прагне займатися звичайний бізнес (малоприбуткові, непрестижні, ті, що потребують спеціальної професійної підготовки).
- Знижують навантаження на місцеві бюджети у вирішенні соціальних проблем (актуально в умовах хронічного дефіциту бюджетних коштів).
- Розширюють структуру фінансування соціальних програм регіону.